| Dekalog |

Chemia

Zatruwanie środowiska kojarzy się z dymiącymi fabrykami. Nie każdy potrafi dymiące fabryki skojarzyć z produktami, które kupuje w sklepie. Bez wątpienia takie skojarzenie jest uzasadnione w przypadku chemii codziennego użytku: środków czystości, kosmetyków, proszków do prania.
Dlatego stosujmy je rozsądnie, tylko wtedy kiedy nie mamy innego wyjścia. Wybierajmy mniej szkodliwe dla środowiska. Środki chemiczne zawsze wpływają na nasze zdrowie. Mogą być przyczyną alergii i nowotworów.

Płyny do zmywania. Stosujemy je zdecydowanie zbyt często, w większości wypadków wystarczyłaby ciepła woda i dobry zmywak. Pozostałości środków czyszczących spożywamy przy następnym posiłku, gdyż skuteczne ich usunięcie wymaga aż 20 płukań! Kupujmy tylko płyny biodegradowalne.

Środki dezynfekujące. Też stosujemy zbyt często - pod wpływem reklam straszących rzekomo groźnymi zarazkami. W większości zawierają związki chloru - groźne dla zdrowia i środowiska. Zdarzały się też wypadki, w których w wyniku reakcji dwóch różnych środków, wydzielały się toksyczne i żrące opary. Wybierajmy środki bezchlorowe!

Proszki do prania. Wybierajmy proszki nie zawierające fosforanów. Są takie dostępne na polskim rynku.

Dezodoranty wolimy z pompką lub kulką, a nie w spraju gdyż na pewno nie niszczą warstwy ozonowej, a w dodatku można je rozebrać i wrzucić do pojemników na surowce wtórne. Zużytych sprajów nie da się przetworzyć.